تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

گناه برتر از کار خیر!!

  آن زمان که گناه از کار خیر برتر است!

  متن حدیث یاد شده چنین است: «سیّئة تسؤک خیر من حسنة تعجبک؛ گناهی که تو را اندوهگین کند، نزد خداوند بهتر است از کار نیکی که باعث غرور و خودپسندی تو شود(1)».

  در توضیح، این حدیث چند گونه گفته شده است:

  الف) وقتی انسان مرتکب رفتار زشتی شد و به دنبال آن غمگین و شرمنده شده، چه بسا همین شرمندگی باعث می شود که دست از آن کار کشیده و به سوی نیکی ها بازگردد؛ ولی وقتی از کار نیک خود دچار اعجاب و غرور شده، باعث می شود که بر خود ببالد و درنتیجه درجا بزند و از قدم های بعدی دست بکشد.

  ب) علاوه براین، ما هرچه نیکی کنیم، در برابر نعمت ها و الطاف بیکران الهیف هیچ کاری نکرده ایم. بنابراین زهی زشت و نکوهیده است که با عمل ناچیز خود، دچار غرور و خودپسندی بشویم. کسی که کار زشتی کرده و ناراحت است، به خطای خود اعتراف می کند؛ ولی کسی که دچار غرور است و کار زشت و خطایی مرتکب شود، بدان معترف نمی شود و بدا به حال چنین افرادی.

  د) حضرت علی علیه السلام درصدد ترویج خطاها و زشتی ها نیستند، بلکه با این تعبیر درصددند که زشتی غرور و اعجاب را برملا سازند.

  در فرازی از پندهای نورانی و راه گشای پیامبر اکرم (ص) به اباذر آمده: «ای ابوذر! مردی کارنیک انجام می دهد و با اعتماد برآن، گناهانی مرتکب می شود و در برابر کردار نیک خود گناه را سهل می انگارد، چنین کسی هنگامی که نزد خداوند می رود بر او خشم می گیرد. در برابر، مردی گناهی مرتکب می شود ولی از عقوبت آن هراسان است؛ چنین کسی درقیامت آسوده خاطر است.(2)

  پی نوشت ها:

  (1). نهج البلاغه، قصار46.

  (2). مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج74، چاپ بیروت.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 19 مرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160246
 • بازدید امروز :209787
 • بازدید داخلی :22390
 • کاربران حاضر :198
 • رباتهای جستجوگر:422
 • همه حاضرین :620

تگ های برتر